דוד דוידיאן

דוד דוידיאן, 'מסרור', ישראל, שנות ה-90

דוד (שוקרולה) דוידיאן 'מסרור' داوید (شكرالله) داویدیان 'مسرور' - קווים לדמותו של משורר כרמאנשאהי (2022-1922)

המשורר דוד (شكراللهׂׂׂ) דוידיאן, 'מסרור' (שַׂמֵחַ) בשמו הספרותי, משורר כרמאנשאהי בן זמננו, נולד בשנת 1922 בעיר נאונד (ناوند Navand) בפרס/איראן. כאשר היה בן שבע עברו הוריו לגור בכרמאנשאה, שם למד בבית הספר 'אליאנס'. כבר בנעוריו בלט ביכולת התבטאות, ובכישורי כתיבה יוצאי דופן. יכולות אלה הקנו לו עידוד והכרה מצד מוריו בבית הספר. שנות נעוריו ובחרותו של דוידיאן עברו בכרמאנשאה, שם  נשא לאישה את רוזה. בראשית שנות העשרים לחייו הצטרף למסגרת מאורגנת של אגודת משוררים פרסים, אנשי העיר. משוררים אלה היו לו מורי דרך, ונטעו בו עידוד והכרה ביכולותיו כמשורר. שירה מפרי עטו יצאה לאור  בפרסומי אגודת משוררי כרמאנשאה, בראשית שנות ה-50 של המאה ה-20.

עם הקמת מדינת ישראל, גברה  בדוידיאן ובבני משפחתו הערגה לישראל - ל'ירושלים'. בשנת 1951 עלה דוידיאן לישראל עם אשתו ושלושת ילדיו. כבר בראשית דרכו בארץ הגיע אל העיר נהרייה, וקבע בה את מקום מגוריו. דוידיאן נמנה עם מייסדיה של נהרייה, והוא מחלוצי 'מועצת הפועלים' בעיר. מאז שנת 1967, ועד פרישתו לגימלאות, שימש דוידיאן בתפקיד סגן ראש עיריית נהרייה, זאת במהלך כהונתם של ארבעה ראשי עיר. בשנות עבודתו מילא תפקידים רבים והתמקד בפעילויות למען החברה והרווחה, ובקליטת עולים מארצות שונות.

דוד דוידיאן, 'מסרור' אשר גדל בכרמאנשאה וכתב בה שירה, זכה  להוקרה על מפעלו הספרותי כמשורר הכותב בשפה הפרסית, וכן גם על פועלו הציבורי. שיריו התפרסמו בקרב קוראי השפה הפרסית בארץ ובעולם. בשנת 2012 ערכה אוניברסיטת תל אביב  טקס להשקת  ספר שיריו של דוד דוידיאן (Kaškul-e Masrur). בשנת 2019 העניקה לו עיריית נהרייה   תעודת הוקרה על מפעל חיים.

עד כה יצאו לאור חמישה ספרים מפרי עטו של דוד דוידיאן. ספרו האוטוביוגרפי “پـرواز بـ سوی روشـنـايـی” (Parvaz Be Soyei Rwshanaei) יצא לאור בשנת 2018.

שירתו של דוידיאן עוסקת בסוגיות אנושיות חברתיות, פילוסופיות, ופוליטיות. היא כתובה בלשון פיוטית שופעת דימויים. בין יצירותיו שירי אהבה ל'אישה' ולמולדת, כמו גם מחאה וביקורת חברתית פוליטית. הכתיבה של דוידיאן היא דוגמה יחודית להשפעת השירה, והתרבות האיראנית, על יצירתם של משוררים יהודים באיראן ובכרמאנשאה. על המשורר דוד דוידיאן, ועל הקשר העמוק של יהודי איראן לספרות ולשירה הפרסית (ראה ראיון עם הומאיון אברהמי).

בשנים האחרונות מתמקד דוידיאן בכתיבת שירת מחאה פוליטית, המוקדשת ברובה "למאמצים למיגור משטר הרשע באיראן".

הערה: ספרו האוטוביוגרפי של דוד דוידיאן, “پـرواز بـ سوی روشـنـايـی” (Parvaz Be Soyei Rwshanaei) , ספר שיריו הראשון -  "قصــيـه دل, دیوانه مسرور” (Qesae Del, Divan-e Masrur) אותו ערך הומאיון אברהמי, וכן ספרי שירה נוספים מפרי עטו של דוידיאן מובאים באתר זה באישור המחבר.

ראה גם:

א. המשורר דוד דוידיאן (מסרור), ראיון לעיתונאי מנשה אמיר, לכבוד יום הולדתו ה-100 של המשורר - שידורי יהדות איראן, הטלויזיה הפרסית בישראל (ایران و اسرائیل IRAN and ISRAEL - March 2022).

ב. המשורר דוד דוידיאן (מסרור), ראיון לעיתונאי מנשה אמיר, לכבוד יום הולדתו ה-100 של המשורר- שידורי יהדות איראן, הטלויזיה הפרסית בישראל (ایران و اسرائیل IRAN and ISRAEL - 2022 October).  

 

 המשורר דוד דוידיאן (מסרור), ראיון למר דוד מוטאי , שידורי יהדות איראן, הטלויזיה הפרסית בישראל - (2010 August).

 

 

דוד דוידיאן - תצלומים, מכתבים ומסמכים