אודות האתר:

קהילת יהודי כרמאנשאה בפרס/איראן בסוף המאה ה-19 ובמהלך המחצית הראשונה של המאה ה-20

 

 

 ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣

 

 

מחקר ותכנים: נינה שפרינגר-אהרוני

עריכה לשונית וייעוץ: אפרת קומיסר

 

תבנית אתר וורדפרס: עמיאל ריס

 

♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣     

אודות האתר

אתר "קהילת יהודי כרמאנשאה, פרס/איראן" מבקש להיות נדבך אחד בחקר המגוון האנושי העשיר של קהילות יהודיות מוכרות פחות בעולם היהודי. האתר מהווה ארכיון דיגיטלי, בו נשמרים חומרי תיעוד מקוריים: כתבי יד, מסמכים, מפות, ראיונות, תצלומים ועוד המספרים על אירועים, אנשים ומראות מקהילת כרמאנשאה מסוף המאה ה-19 ובמהלך המחצית הראשונה של המאה ה-20.

היקף החומרים, זמינותם ונגישותם באתר, פותחים צוהר להעשרת הידע ומסייעים בהנצחת קהילה קטנה אחת מתוך קהילות רבות אשר פרחו בעבר ברחבי איראן ואינן קיימות עוד.

המחקרים העוסקים בנושאים הקשורים להיסטוריה ולתרבות של קהילות יהודיות באיראן אינם רבים ורק מעטים מהם עוסקים בקהילות הקטנות שהתקיימו בה.

כרמאנשאה,  השוכנת בצפון-מערב איראן היא אחת מאותן קהילות קטנות שהיו פזורות בעבר ברחבי איראן. עקבות היישוב היהודי בה עתיק יומין והן מגיעות עד למאה ה-10 לספירה.

אתר "קהילת יהודי כרמאנשאה, פרס/איראן" הוקם כדי לאתר תיעוד ומידע על אירועים ואנשים שחיו ופעלו בכרמאנשאה במהלך הרבע האחרון של המאה ה-19 והמחצית הראשונה של המאה ה-20. מטרת האתר היא להנציח את המגוון האנושי והתרבותי של קהילה קטנה ומוכרת פחות בעולם היהודי. 

האתר עלה לרשת בשנת 2020 ומתפקד כפרויקט דינמי הפתוח לעדכונים, לתיקונים ולתוספות.

הקמת האתר דרשה מחקר מקיף שהניב תיעוד מקורי עשיר בתוכן שנמצא ברובו באוספים פרטיים: מסמכים, כתבי יד, תצלומים,זיכרונות, יומנים, קטעי שירה וסיפורת. לצד אלה נערכו ראיונות מצולמים ומוקלטים עבור האתר. חומרים אלה המהווים מאגר רב ערך, שמורים באתר כארכיון דיגיטלי.

חמישה עשר פרקים בונים את האתר, המייחד מקום חשוב לפרט בקהילה. הוא חושף דמויות של נשים וגברים ומייחד מקום לחינוך היהודי, לסיפורת, לשירה, לפתגמים וביטויים, לדיאלקט הכרמאנשאהי ועוד. נושאי האתר דנים גם בתמורות שחלו במעמד היהודים באיראן.

התכנים באתר מבוססים על מחקרים היסטוריים, כתבי עת וספרות המחקר ומלווים ברשימות ביבליוגרפיות, בקישורים למאמרים ולמאגרי מידע מונגשים.

פרק הפתיחה באתר הוא מסע הכרות חזותי עם אנשי הקהילה. המסע נערך בעזרת אוסף גדול של תצלומים מקוריים, שדמויות המצולמים בהם לא נותרות אנונימיות.

בהמשך דרכו עובר המבקר ברובע היהודי בכרמאנשאה – ה "מאהלה", בעזרת סיור וירטואלי שנערך באמצעות מפות וראיונות. לצד אלה מוצגת מפה מקורית נדירה המלווה באינדקס אלפביתי של שמות תושבי הבתים ברובע.

פרק נוסף באתר מוקדש ל "ספרייה הדיגיטלית", שהיא אכסניה לספרות המחקר, למונוגרפיות ולספרי שירה פרי עטם של מי שנולדו וגדלו בכרמאנשאה. ספרים אלה אשר יצאו לאור ברובם בהוצאות פרטיות זמינים לקריאה באתר באישור מחבריהם.

חומרי התיעוד המקוריים והמגוונים לצד ספרות המחקר המעודכנת המובאים באתר מאפשרים לשמר את סיפורה של קהילת יהודי כרמאנשאה בין דפי ההיסטוריה.

=============================================================

 

קהילת יהודי כרמאנשאה היא אחת מבין קהילות יהודיות רבות אשר התקיימו בעבר ברחבי פרס/איראן, קהילה יהודית קטנה ששורשיה מובילים אל המאה ה-10 לספירה, 

אתר זה הוקם כדי לנסות לשמר את הזיכרון, ולהנציח אנשים ואירועים בקורותיה של קהילת יהודי כרמאנשאה. קהילה אחת מני רבות בפרקי ההיסטוריה של פרס/איראן, ויהודי ארצות האיסלם,  ששרדה משך דורות רבים והצליחה לשמור על צביונה היהודי בקרב אוכלוסייה מוסלמית שיעית גדולה. 

בשנות ה-40 של המאה ה-20 חיו בכרמאנשאה 2864 יהודים. ברובע היהודי בעיר (מאהלה) פעלו חמישה בתי כנסת, בית מרחץ יהודי ובית ספר, שנוהל מאז שנת 1904 בידי ארגון 'אליאנס' בפריז.

לקראת סוף שנות ה-40 של המאה ה-20 החלו שינויים דמוגרפיים בקרב האוכלוסייה היהודית בעיר, ובמהלכם היגרו מספר לא מבוטל של משפחות יהודיות וצעירים מבני הקהילה אל טהראן הבירה, וחלקם עלו לישראל. בסוף המאה ה-20 חיו בכרמאנשאה רק כעשרים משפחות יהודיות. כיום נותרו בעיר מספר קטן של יהודים.

אתר זה מבקש לספק מסגרת כללית לרקע ההיסטורי של היהודים בפרס/איראן, מסוף המאה ה -19 ובמחצית הראשונה של המאה ה-20 ולאסוף מידע אודות הקהילה היהודית בכרמאנשאה באותן שנים.

אנחנו מנסים לחפש מסמכים, צילומים, מכתבים, יומנים, זיכרונות וסיפורי חיים ששופכים אור על אנשים ואירועים, ומספרים את סיפורה של הקהילה היהודית בעיר.

בבתים של רבים מאתנו מצויים מסמכים ופריטים חשובים, המספרים את סיפורה של הקהילה בעבר: מכתבים, תעודות, כתובות, כתבי יד, יומנים, ראיונות ועדויות, תצלומים, סיפורים, סרטים מקוריים, יצירות אומנות, מפות העיר והרובע היהודי של כרמאנשאה ועוד. בחלוף השנים ניזוקים המסמכים, החפצים והתצלומים, והם עלולים ללכת לאיבוד. חומרים אלה חשובים לנו מאוד, ואנחנו נשמח להעלותם לאתר עם הסיפורים שמאחוריהם.

אנא צלמו חפצים מיוחדים וסרקו תצלומים, מסמכים, מכתבים, יומנים, וכול תיעוד אשר יש בו כדי לתאר את סיפור בעליו, ולתעד אירוע בחייו או בחיי הקהילה בתקופה בה התגוררו בני משפחותיכם בכרמאנשאה.

תוכלו להעביר את ההעתקים אלינו, יחד עם פרטי הזיהוי, ובלווי הסיפור האישי של בעליהם כדי שנוכל להציגם באתר.

מאגר החומרים באתר "קהילת יהודי כרמאנשאה"מתבסס ברובו על חומרי תיעוד מקוריים שאותרו באוספים פרטיים של יהודים שנולדו וגדלו בכרמאנשאה, או בידי צאצאיהם. 

אין מטרת האתר להקים מאגר של ארכיון פיזי, או לרכוש בעלות על התעודות והמסמכים המופיעים בו, אלא להציגם בפורמט דיגיטלי בלבד! ניתן באתר דגש על ציון זכויות לבעלי החומרים.

 

 

 

 


 

אנו קוראים בזאת לצאצאים של בני הקהילה היהודית בכרמאנשאה לסייע לנו באיסוף חומרים לפרויקט זה שמטרתו להנציח פרקים בקורותיהם של יהודי כרמאנשאה במהלך סוף המאה ה-19 והמחצית הראשונה של המאה ה-20.

החומרים יעשירו את הידע על קהילה שאיננה עוד וישמשו היסטוריונים וחוקרים, אוצרי תערוכות, אנשי חינוך ותלמידים.

ליצירת קשר וקבלת מידע אנא שלחו הודעה דרך עמוד יצירת הקשר.