אודות האתר: קהילת יהודי כרמאנשאה בפרס/איראן במהלך המחצית הראשונה של המאה ה- 20

 

 

 ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣

 

 

מחקר ותכנים: נינה שפרינגר-אהרוני

עריכה לשונית וייעוץ: אפרת קומיסר

תבנית אתר וורדפרס: עמיאל ריס

 

♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣  ♣     

אודות האתר

כרמאנשאה - קהילה יהודית קטנה ששורשיה מובילים אל המאה ה-10 לספירה, היא אחת מבין קהילות יהודיות רבות אשר התקיימו בעבר ברחבי פרס/איראן.

אתר זה הוקם כדי לנסות לשמר את הזיכרון, ולהנציח אנשים ואירועים בקורותיה של קהילת יהודי כרמאנשאה. קהילה אחת מני רבות בפרקי ההיסטוריה של פרס/איראן, ויהודי ארצות האיסלם,  ששרדה משך דורות רבים בקרב אוכלוסייה מוסלמית, והמשיכה לשמור על צביונה היהודי.

בשנות ה-40 של המאה ה-20 חיו בכרמאנשאה 2864 יהודים. ברובע היהודי בעיר (מאהלה) פעלו חמישה בתי כנסת, בית מרחץ יהודי ובית ספר, שנוהל מאז שנת 1904 בידי ארגון 'אליאנס' בפריז.

לקראת סוף שנות ה-40 של המאה ה-20 החלו שינויים דמוגרפיים בקרב האוכלוסייה היהודית בעיר, ובמהלכם היגרו מספר לא מבוטל של משפחות יהודיות וצעירים מבני הקהילה אל טהראן הבירה, וחלקם עלו לישראל. בסוף המאה ה-20 חיו בכרמאנשאה רק כעשרים משפחות יהודיות. כיום נותרו בעיר מספר קטן של יהודים.

אתר זה מבקש לספק מסגרת כללית לרקע ההיסטורי של היהודים בפרס/איראן, מסוף המאה ה -19 ובמחצית הראשונה של המאה ה-20, ועיקר תפקידו לאסוף מידע וללמוד אודות הקהילה היהודית בכרמאנשאה באותה תקופה. אנחנו מנסים לחפש מסמכים, צילומים, מכתבים, יומנים, זיכרונות וסיפורי חיים ששופכים אור על אנשים ואירועים, ומספרים את סיפורה של הקהילה היהודית בעיר.

בבתים של רבים מאתנו מצויים מסמכים ופריטים חשובים, המספרים את סיפורה של הקהילה בעבר: מכתבים, תעודות, כתובות, כתבי יד, יומנים, ראיונות ועדויות, תצלומים, סיפורים, סרטים מקוריים, יצירות אומנות, מפות העיר והרובע היהודי של כרמאנשאה ועוד. בחלוף השנים ניזוקים המסמכים, החפצים והתצלומים, והם עלולים ללכת לאיבוד. חומרים אלה חשובים לנו מאוד, ואנחנו נשמח להעלותם לאתר עם הסיפורים שמאחוריהם.

אנא צלמו חפצים מיוחדים וסרקו תצלומים, מסמכים, מכתבים, יומנים, וכול תיעוד אשר יש בו כדי לתאר את סיפור בעליו, ולתעד אירוע בחייו או בחיי הקהילה בתקופה בה התגוררו בני משפחותיכם בכרמאנשאה.

תוכלו להעביר את ההעתקים אלינו, יחד עם פרטי הזיהוי, ובלווי הסיפור האישי של בעליהם כדי שנוכל להציגם באתר.

מאגר החומרים באתר "קהילת יהודי כרמאנשאה"מתבסס ברובו על חומרי תיעוד מקוריים שאותרו באוספים פרטיים של יהודים שנולדו וגדלו בכרמאנשאה, או בידי צאצאיהם. 

אין מטרת האתר להקים מאגר של ארכיון פיזי, או לרכוש בעלות על התעודות והמסמכים המופיעים בו, אלא להציגם בפורמט דיגיטלי בלבד! ניתן באתר דגש על ציון זכויות לבעלי החומרים.

 

 

 

 


 

אנו קוראים בזאת לצאצאים של בני הקהילה היהודית בכרמאנשאה לסייע לנו באיסוף חומרים לפרויקט זה, על מנת שנוכל לשמר את הזיכרון וללמוד על עברה של הקהילה. 

החומרים ישמשו היסטוריונים וחוקרים, אוצרי תערוכות, אנשי חינוך ותלמידים, ויעשירו את הידע על קהילה שאיננה עוד. 

בעזרתכם נצליח להנציח פרקים בקורותיהם של יהודי כרמאנשאה במהלך המחצית הראשונה של המאה ה-20.

ליצירת קשר וקבלת מידע אנא שלחו הודעה דרך עמוד יצירת הקשר.