כיסוי כרית – אריג קטיפה מעוטר בדמות מלך ובסמלי שושלת קאג'אר

 

כיסוי כרית – אריג קטיפה מעוטר בדמות מלך ובסמלי שושלת קאג'אר.

מקור: אוסף משפחת כהן-יזדי אהרוני 

כיסוי לכרית מאריג קטיפה בגוון ירוק בוהק (פלורסנטי), מעוטר בדמותו של מלך, ובסמלי שושלת קאג'אר, כרמאנשאה, סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20. הכרית שגזרתה הייתה כגליל, שמשה בבית משפחת הארוני בכרמאנשאה מאז שנות ה-20. יש להניח שדמות המלך השזורה בבד בתוך מדליון שצורתו כמשושה, הוא דיוקנו של המלך נאסר א-דין שאה בצעירותו.

בתוך מדליונים עגולים נוספים השזורים על גב האריג, מופיעים סמלי שושלת המלוכה הקאג'ארית (שמש אריה וחרב), וכן גם כתובת בכתב פרסי (בשפת אורדו?) בנוסח: "بستان  جمال  شهیرا  که  زینت  تن  ماست" - מראה [=דיוקן פנים] יפות של המפורסם [=המלך] כקישוט לגופנו הוא". (הערת המתרגמת, שהרזאד הגיגת: "הכתובת על גבי הבד שחוקה מעט, וקשה לפיענוח. ייתכן שזיהוי האותיות אינו מדוייק).

דמותו של נאסר א-דין שאה הופיעה במהלך שנות שלטונו בתמונות וציורים, וכן גם על גבי אריגים, כלי זכוכית, וחפצים יוקרתיים מעוטרים. כלים וחפצים הנושאים את דמותו של נאסר א-דין שאה היו נפוצים גם בראשית המאה ה-20, ונמצאו גם אצל יהודים בעלי יכולת שרכשו, והציגו אותם בבתיהם.

המלך נאסר א-דין שאה, מאחרוני מלכי שושלת הקאג'אר שאף להצעיד את ארצו לקידמה, ונתן את הדעת למצבם של בני המיעוט היהודי בארצו. במהלך שנות שלטונו יצא נאסר א-דין שאה לביקורים רבים בארצות אירופה, שם הצהיר בפני מנהיגים יהודים על מחויבותו לשיפור מצב היהודים בארצו. יש להניח שרכישת חפצים וכלים שדמות המלך הופיעה עליהם הייתה ביטוי של הערכה כלפי הריבון, ונסיון להתקרב לחברה המקומית.