בד שמלת כלה של מאהי כהן-יזדי הארוני

 

 

 

בד שמלת כלה של מאהי כהן-יזדי הארוני

מקור: אוסף משפחת כהן-יזדי אהרוני

בד שמלת הכלה של מאהי צאדקי-הארוני (ננא) - אריג משי/סאטן בגווני תכלת בהירים, מקושט בעיטורים צמחיים של שיבולים ופרחי שושן. משובץ בחרוזים ופאיטים.

מאהי צאדקי-הארוני (ננא), בתם של חאנום נאז חכימזאדה ושמואל צאדקי, נולדה בכרמאנשאה בשנת 1908. אביה שמואל נפטר בצעירותו. אמה חנום נאז בת למשפחת חכימזאדה, מצאצאי אברהם סדומי, מאנוסי משהאד. משפחת חכימזאדה התגוררה בבית ברובע היהודי (מאהלה) בכרמאנשאה, בחצר משותפת עם  יצחק ומרים כהן-יזדי, שם הכיר בנם משה חי את מאהי, בת חנום נאז ושמואל. מאהי נישאה למשה חי כהן-יזדי ביום רביעי, י"ח בסיון, תרפ"ב (14 ביוני 1922).

בערב נישואיה בעת שמאהי לבשה את שמלת כלולותיה, היא הייתה נערה צעירה מאוד. אמנם הכירה את משה חי, שהיה בנם של שכניה לחצר, וידעה על פי השמועה שתלמיד חכם הוא, אך לאמיתו של דבר לא בקשה להנשא. בגילה הצעיר הייתה קשורה עדיין לאמה, לאחיה ולאחיותיה, ולא הייתה מוכנה לקבל את התפקיד שייעדו לה כאשת איש. בערב כלולותיה הייתה מאהי רק בת 14 שנים. למשה חי חתנה, מלאו אז 26 שנים.

'נישואי ילדות' הייתה תופעה מקובלת באותן שנים, גם בקהילת יהודי כרמאנשאה. ההלכה היהודית התירה 'נישואי ילדות' כבר מגיל 12. את הסכמי הנישואין ערכו הורי הכלה והחתן בעצה אחת, וכלל לא שאלו לדעת הנערה.

אחרי אירוסיה למשה חי, נאלצה מאהי בניגוד לרצונה, להפסיק את לימודיה בבית ספר 'אליאנס'. את מריית בתה הבכורה, ילדה בגיל 16.