אודות האתר

כרמאנשאה - קהילה יהודית קטנה ששורשיה מובילים אל המאה ה-10 לספירה, היא אחת מבין קהילות יהודיות רבות אשר התקיימו בעבר ברחבי פרס/איראן, ולא שרדו כיום.

אתר זה הוקם כדי לנסות לשמר את הזיכרון, ולהנציח את קורותיה של קהילת יהודי כרמאנשאה במהלך סוף המאה ה-19 והמחצית הראשונה של המאה ה-20. קהילה אחת מני רבות בפרקי ההיסטוריה של יהודי ארצות האיסלם, אשר שרדה משך דורות רבים בקרב אוכלוסייה מוסלמית, והמשיכה לשמור על צביונה היהודי.  

בשנות ה-40 של המאה ה-20 חיו בכרמאנשאה יותר מ-3,000 יהודים. ברובע היהודי בעיר (מאהלה) פעלו חמישה בתי כנסת, בית מרחץ יהודי ובית ספר, שנוהל מאז שנת 1904 בידי ארגון 'אליאנס' בפריז.

לקראת סוף שנות ה-40 וראשית ה-50 של המאה ה-20 חלו שינויים דמוגרפיים בקרב האוכלוסייה היהודית בעיר, ובמהלכם היגרו מספר לא מבוטל של משפחות יהודיות וצעירים מבני הקהילה אל טהראן הבירה, וחלקם עלו לישראל.

לקראת סוף המאה ה-20 חיו בכרמאנשאה רק כעשרים משפחות יהודיות. כיום נותרו בעיר מספר קטן של יהודים.

אתר זה מבקש לאסוף מידע וללמוד על אירועי התקופה ועל החיים שהתנהלו בקהילה זו, זאת בעזרת סיפורים אישיים, מחקרים וחומרי תיעוד השופכים אור וממחישים את קורות  יהודי העיר.

בבתים של רבים מאתנו מצויים מסמכים ופריטים חשובים, המספרים את סיפורה של הקהילה בעבר: מכתבים, תעודות, כתובות, כתבי יד, יומנים, ראיונות ועדויות, תצלומים, סיפורים, סרטים מקוריים, יצירות אומנות, מפות העיר והרובע היהודי של כרמאנשאה ועוד. בחלוף השנים ניזוקים המסמכים, החפצים והתצלומים, והם עלולים ללכת לאיבוד. חומרים אלה חשובים לנו מאוד, ואנחנו נשמח להעלותם לאתר עם הסיפורים שמאחוריהם.

אנא צלמו חפצים מיוחדים וסרקו תצלומים, מסמכים, מכתבים, יומנים, וכול תיעוד אשר יש בו כדי לתאר את סיפור בעליו, ולתעד אירוע בחייו או בחיי הקהילה בתקופה בה התגוררו בני משפחותיכם בכרמאנשאה.

תוכלו להעביר את ההעתקים אלינו, יחד עם פרטי הזיהוי, ובלווי הסיפור האישי של בעליהם כדי שנוכל להציגם באתר.